Par TV3 ziņu apmelojošo informāciju saistībā ar mirušo Arni Cimdaru LPV vēršas mediju organizācijās

Partijas LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ valdes priekšsēdētāja Jūlija Stepaņenko ir parakstījusi un nosūtījusi vēstules Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP), Latvijas Mediju ētikas padomei (LMĒP) un Latvijas žurnālistu asociācijai (LŽA) sakarā ar „TV3 Ziņas” 22.oktobrī izplatīto melīgo informāciju par to, ka 20.oktobrī mirušais Arnis Cimdars slimnīcā uzrādījis viltotu vakcinācijas sertifikātu. J.Stepaņenko partijas vārdā lūdz NELPL atbilstoši savai kompetencei ierosināt administratīvā pārkāpuma procesu un sodīt TV3 par Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma normu pārkāpumiem.

Savukārt vēstulēs LMĒP un LŽA tiek lūgts nopietni izmeklēt dezinformācijas rašanās iemeslus, atklājot tās avotu un novēršot turpmāko iespējamo kaitējumu sabiedrībai, jo TV3 vairākkārt atsaucās uz uzticamu informācijas avotu, kurš acīmredzami ir nodarbojies ar dezinformāciju un viltus ziņu izplatīšanu.

Tāpat, ņemot vērā to, ka TV3 ir Latvijas Mediju ētikas padomes biedrs, vēstulēs LMĒP un LŽA tiek lūgts izvērtēt medija rīcību atbilstoši statūtiem un Ētikas kodeksam. „Uzskatām par nepieciešamu izvērtēt programmas “TV3 Ziņas” moderatora Arņa Krauzes un producenta Valda Franca profesionālo un ētisko rīcību šajā notikumā, cerībā, ka tas veicinās žurnālistikas un mediju profesionālo izaugsmi Latvijā, jo šī žurnālistu rīcība ir nodarījusi kaitējumu žurnālistu profesijas prestižam un uzticēšanos tiem,” teikts J.Stepaņenko parakstītajā vēstulē.

22.oktobra vakarā ziņu raidījumā “TV3 Ziņas” izskanēja sižets par Covid-19 sertifikātu viltošanu, kurā sertifikāta viltošanā tika vainots pirms divām dienām mirušais bijušais Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs Arnis Cimdars. “TV3 ziņu rīcībā esoša neoficiālā informācija liecina, ka viltotā sertifikāta uzrādītājs bijis no Covid-19 pirms divām dienām mirušais bijušais Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs Arnis Cimdars. Tāpat viltotu sertifikātu šajā pašā medicīnas iestādē, iespējams, uzrādījis vēl kāds Cimdaram tuvs cilvēks, kurš slimnīcā reanimācijā cīnās par savu dzīvību,” vēstīja raidījuma “TV3 Ziņas” moderators Arnis Krauze.

Kaut arī Arņa Cimdara  meita Daira Januša, ieraugot šo sižetu, 23.oktobrī ziņu aģentūru LETA informēja, ka tā nav taisnība un Arnim Cimdaram nekad neesot bijis viltots Covid-19 sertifikāts, lūdzot medijus šo ziņu atsaukt un atvainoties, tomēr tas nenotika. TV3 Arņa Cimdara tuviniekiem neatvainojās un ziņu neatsauca, bet atbildēja,  ka turpināšot “pētīt šo gadījumu”.

Pēc mediju pievērstās uzmanības šim jautājumam, 28.oktobrī Valsts policija uzsāka resorisko pārbaudi par izskanējušo informāciju saistībā ar to, ka Arnis Cimdars mediķiem, iespējams, uzrādījis viltotu vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu. 6.decembrī Valsts policija nāca klajā ar pārbaudes rezultātiem, paziņojot, ka Arnis Cimdars nav iegādājies vai izmantojis viltotu Covid-19 sadarbspējīgu sertifikātu. Ņemot vērā to, ka nav noticis noziedzīgs nodarījums, Valsts policija nolēma atteikt uzsākt kriminālprocesu. Tikai tad, kad 17.decembrī portālā “Neatkarīgā rīta avīze” tika publicēta ziņa par Valsts policijas resoriskās pārbaudes rezultātiem, TV3  atvainojās Arņa Cimdara piederīgajiem.

Vēstulē pausts viedoklis, ka TV3 ir neprofesionāli pildījis savus pienākumus, maldinot sabiedrību, ceļot neslavu mirušajam Arnim Cimdaram un viņa ģimenei, izplatot dezinformāciju un, slēpjot patiesos notikumu apstākļus, vilcinājies ar nepatiesu ziņu atsaukšanu.

„Uzskatām, ka, TV3 izmantoja šo dezinformāciju, lai mēģinātu diskreditēt politisko spēku, kuru pārstāvēja Arnis Cimdars un radītu maldinošu priekšstatu par partijas ētiskajām vērtībām, tādējādi veidojot sabiedrībai maldinošu priekšstatu par politiskajiem procesiem valstī un apdraudot demokrātiju. Centienos nomelnot politisko spēku, dezinformācijas izplatītājs ne tikai pārkāpa likumu un vispārpieņemtās ētikas normas sabiedrībā, radot smagus pārdzīvojumus sērojošiem Arņa Cimdara tuviniekiem, bet arīdzan ar savu rīcību ir palielinājis sabiedrības neuzticību medijiem brīdī, kad no medijiem visvairāk ir sagaidāma precīza un pārbaudīta informācija,” pausts J.Stepaņenko parakstītajā vēstulē.