Šodien, 25.jūlijā LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir noteikusi, ka tā iestājas par Satversmes tiesas likvidēšanu: ’’Izbeigsim Satversmes tiesas darbību, jo Satversmes tiesa savos spriedumos pieslienas politiskiem uzstādījumiem, nevis vadās no valsts pamatlikuma.’’
Šāda partijas nostāja ir sekas Satversmes tiesas 2020. gada 12. novembra spriedumam, kurā tiesa rīkojās politiski paplašinot “ģimenes” jēdzienu un padarot Satversmē rakstīto par ‘’tukšu skaņu’’. Balstoties uz šo tiesas nolēmumu Administratīvā tiesa jau lēma par viendzimuma laulību atzīšanu, bet Tieslietu ministrija sagatavoja un Saeimā iesniedza Civilās savienības likumprojektu, kas faktiski legalizē viendzimuma laulības.
Šāds Satversmes tiesas spriedums izraisīja sašutumu sabiedrības konservatīvajā daļā. Jautājums ir par Satversmes 110.pantu, kas nosaka, ka ’’laulība ir starp vīrieti un sievieti’’ un tiesas voluntāro interpretāciju un rotaļāšanos ar ģimenes un laulības jēdzieniem, kopā ar pro – LGBT partijām un ultra liberālo Valsts prezidentu Egilu Levitu spieda Saeimu atzīt viendzimuma laulības likumā, kas tomēr izgāzās. Tiesa šo spriedumu pieņēma, lai, balstoties uz līdztiesības ideju, apzināti mainītu sabiedrības stereotipus par dzimumu lomām tik svarīgā institūtā kā ģimene.
Šo situāciju diezgan nepārprotami raksturojis arī Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš, kurš neatbalstīja šo lēmumu, savā atsevišķajā viedoklī norādot: ’’Satversmes tiesa, interpretējot apstrīdēto normu tiesiskajā realitātē ir radījusi lielu tiesisko nenoteiktību.’’ LPV ir vienota ar tiesas preikšsēdētāju par to, ka tiesu vara nav pilsoņu vairākuma vēlēta vara, kamdēļ tai nevajadzēja vadīties no politiskiem apsvērumiem.
LPV ieskatā tiesa ar šo spriedumu ir pārkāpusi to robežu, aiz kuras sākas tiesībpolitiski apsvērumi, kur likumdevējam ir ekskluzīvas tiesības lemt par jautājumiem, kas ir tā kompetencē. Satversmes tiesa nedrīkst uzurpēt tautas varu. Tas ir rupjš varas dalīšanas principa pārkāpums. Demokrātiskas valsts pamati balstās uz minēto principu, jo tas aizsargā pilsoņus no varas ļaunprātīgas izmantošanas un varas patvaļas. Šādi Satversmes tiesa iejaucās parlamenta kompetencē, jo tikai grozot Satversmes 110.pantu ar Saeimas 2/3 daļām vai tautas nobalsošanā valsts var pielīdzināt viendzimuma savienību laulībām vai ģimenei.