KRABJU LIETA, JEB KĀ UZMEST LATVIJAS INTERESES – SAEIMA #8 | Ainārs Šlesers, Pēteris Pildegovičs


  Kurš gan varētu iedomāties, ka tāda lieta kā sniega krabja zvejošana var būt par miljarda eiro nozari. Šodienas stāstu mēs sāksim Svabārdā, kas ir salu arhipelāgs, kas pieder Norvēģijai un kuram ir īpašs starptautiskais statuss.

  2014.gadā šajā pasaules malā tika atklāta sniega krabju zvejniecība, kurā aktīvi piedalījās arī Latvijas uzņēmums “North Star”. 2017.gadā šajos ūdeņos Norvēģijas dienesti aizturēja šim uzņēmuma piederošo zvejas kuģi “Senator” izvirzot apsūdzības Norvēģijas iekšējo normatīvo aktu pārkāpšanā, kuri aizliedz sniega krabju zveju Norvēģijas kontinentālajā šelfā, izņemot ar īpašām atļaujām, kuras ir izsniegtas Norvēģijas zvejas kuģiem.

  Šādas īpašas atļaujas kuģim nebija, taču bija absolūti oficiāla un Eiropas Savienībā izsniegta sniega krabju zvejošanas licence Norvēģijas teritoriālajos ūdeņos. Par šo gadījumu Latvijas uzņēmums uzsāka tiesvedību pret Norvēģiju saistībā ar investīciju ieguldījumu aizsardzību, kas turpinās līdz par šai dienai.

  Ir tāda lieta kā “Latvijas Republikas valdības un Norvēģijas Karalistes valdības līgums par savstarpējo ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību”, kas garantē abu valstu investīciju drošību. Ja starptautiskā tiesa atzītu Latvijas uzņēmumu “North Star” par cietušo, tad norvēģiem būtu jākompensē zaudējumi, kas var sasniegt aptuveni 400 miljonus eiro.

  Iedomāsimies, ka mēs esam Norvēģi. Ko mēs varētu izdomāt šajā situācijā? Šobrīd Norvēģija piedāvā Latvijas pusei (kā arī Igaunijai, Polijai, u.c. valstīm) lauzt šo līgumu, turklāt ar Norvēgijas puses īpašiem nosacījumiem. Kas ir šie īpašie nosacījumi? Tiktu noteikts, ka juridiskas sekas nerada Līgumā ietvertā turpināmības klauzula jeb “sunset clause”, kas pagarina līdz iepriekšējā Līguma izbeigšanai veikto investīciju aizsardzību vēl uz desmit gadiem. Tas šajā gadījumā ir ļoti būtiski, jo, ja šajā “krabju lietā” Latvijas uzņēmums tiktu atzīts par cietušo pusi, tad tam nepienāktos zaudējumu atlīdzināšana, jo nebūtu uz kā pamata.

  🇱🇻 LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ 🇱🇻

  Facebook - https://www.facebook.com/latvijapirmajavieta
  Instagram - https://www.instagram.com/latvijapirmajavieta
  TikTok - https://www.tiktok.com/@latvijapirmajavieta