Partijas LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ valde ir nosūtījusi iesniegumu valsts atbildīgajām institūcijām un amatpersonām par iespējamiem bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumiem un Azartspēļu un izložu likuma un Reklāmas likuma pārkāpumiem “Riga Pride” laikā 18.jūnijā, kad notika gājiens un koncerts Vērmanes dārzā.
Iesniegums adresēts tiesībsargam Jurim Jansonam, labklājības ministram Gatim Eglītim, tieslietu ministram Jānim Bordānam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītājai Gunitai Kovaļevskai, Rīgas domes Administratīvās komisijas Bērnu lietu apakškomisijas priekšsēdētājam Jurim Šmitam, Valsts policijas priekšniekam Armandam Rukam, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniecei Signei Birnei, Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktorei Baibai Vītoliņai.
Partija lūdz uzsākt resorisko pārbaudi ar mērķi noskaidrot vai “Riga Pride” laikā netika pieļauti Bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumi, par ko atbildība paredzēta Administratīvās atbildības likumā, kā arī Azartspēļu un izložu likuma un Reklāmas likuma pārkāpumi, un pieļauta Valsts policijas amatpersonu bezdarbība.
Iesniegumā norādīts, ka no plašsaziņas līdzekļos par pasākuma norisi pieejamajiem fotoattēliem izriet, ka minētajā gājienā un koncertā piedalījās liels skaits nepilngadīgu jauniešu un mazu bērnu. Tāpat no iepriekšminētajiem fotoattēliem izriet, ka pasākuma laikā tika lietoti alkoholiskie dzērieni, smēķēti tabakas izstrādājumi, reklamētas azartspēles, kā arī vairāki apmeklētāji bija ģērbušies publiskai vietai nepiedienīgā apģērbā, bija vērojamas erotiskas ainas viendzimuma personu vidū un rupju žestu lietošana.
Iesnieguma izklāstā teikts, ka likuma uzdevums ir noteikt bērna tiesības, brīvības un to aizsardzību, ņemot vērā, ka bērnam kā fiziski un intelektuāli nenobriedušai personai vajadzīga īpaša aizsardzība un gādība. Bērna tiesību aizsardzība ir valsts politikas sastāvdaļa. Valsts un pašvaldības organizē un kontrolē bērna tiesību aizsardzību visā valsts teritorijā. Vienlaikus saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmes 110.pantu valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. No tā izriet, ka saskaņā ar Satversmi konstitucionāli aizsargājamas ir tieši tradicionālās ģimenes, un Latvijā nav nostiprinātas jebkādas citas kopdzīves formas, neskatoties uz sociālo realitāti – kam nav nekā kopīga ar sabiedrības kopējo labumu. Sabiedrības kopējais labums ietverts arī Satversmes ievadā. Tā ir atbildīga izturēšanās pret citiem un pret nākamajām paaudzēm.
LPV valde savā iesniegumā atsaucas uz “Konvenciju par bērnu tiesībām” un Bērnu tiesību deklarācijā teikto, ka bērni ir fiziski un garīgi vēl nenobriedušas būtnes un tāpēc viņiem vajadzīga īpaša aizsardzība un gādība. Attiecīgi, LPV ieskatā, šajā gadījumā, nepieciešams vērtēt vai nav iestājušies, piemēram, Bērnu tiesību aizsardzības likuma 85.pantā paredzētā atbildība par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu, jo, iespējams, pasākumu apmeklējušo bērnu vecāki nepilda savus pienākumus – bērni atradās viņiem nepiemērotā vidē, lai gan vecāku uzraudzībā.
LPV valde uzsver – lai gan pasākuma norises vietā atradās liels skaits policijas darbinieku, tie neiejaucās un pasākumu nepārtrauca.